Hrady a zámky nás spojují

Projekt „Hrady a zámky nás spojují“ doporučen k financování

Destinační společnost Východní Čechy jako vedoucí partner projektu s Dolnoslezskou turistickou organizací a Destinační společností Orlické hory a Podorlicko podala žádost, která splnila všechny náležitosti programu Interreg V-A Česká republika – Polsko a na základě rozhodnutí Monitorovacího výboru je doporučena ke spolufinancování.

Cílem projektu, který bude podpořen částkou ve výši 228 224,57 €, je vytvoření společného přeshraničního produktu, společné značky a kampaně zaměřené na hrady a zámky na území ČR a Polska (pohraničí), za využití vysokého kulturního potenciálu území a potenciálu dalšího rozvoje evropské kulturní stezky. Dále zlepšení informovanosti a povědomí o turistické nabídce všech partnerů zájmového území a zvýšení návštěvnosti i méně známých turistických atraktivit v návaznosti na trasu Evropské stezky hradů a zámků. Aktivity budou zahájeny v průběhu letošního léta a realizace bude probíhat až do května 2021.

Klíčové aktivity:

 1) Řízení a tvorba produktu

  • vytvoření přeshraničního turistického produktu (řetězec služeb, propojení příběhy-život šlechty a způsob života v daném století, tradice, forma  zážitku)
  • společná vizualizace projektu, manuál a karty subjektů
  • setkávání partnerů, komunikace s TIC a zapojenými subjekty / provozovateli služeb

 2) Online marketing

  • tvorba webových stránek přeshraničního produktu – rozcestník CZ-PL, jazyková mutace a rozvoj stávajícího webu polského partnera, zcela nový  web pro rozvoj produktu na české území (jazyková mutace CZ, PL, AJ)
  • vytvoření profilu na sociálních sítích
  • reklamní kampaň (Ad words, reklama na sociálních médiích, webové portály zaměřené na cestování, studijní návštěvy pro čj/pl youtubery, podpořeno fotosoutěží)
  • pořízení videospotů pro nosné / TOP subjekty produktu

3) Přímý marketing

  • vytvoření tiskovin – mapa produktu DL, A2+ (jazyková mutace CZ, PL)
  • propagace na prezentačních akcích v ČR a Polsku (akce spojené s hrady a zámky, oslovení cílových skupin), distribuční síť – zapojení TIC (seznámení s produktem, zaškolení v komunikaci, ztotožnění se se značkou)
  • komunikace produktu – setkání čj/pl pracovníků TIC v ČR a PL, příp. setkání čj a pl manažerů/kastelánů hradů a zámků, trip – influenceři, youtubeři

 

Evropská stezka hradů a zámků byla oceněna stříbrnou příčkou ve Velké ceně cestovního ruchu

Produkt Evropská stezka hradů a zámků, jenž vznikl v rámci česko-polského projektu Hrady a zámky nás spojují, získal v soutěži Velká cena cestovního ruchu druhé místo. Vedoucím partnerem projektu byla Destinační společnost Východní Čechy a partnery naše Destinační společnost Orlické hory a Podorlicko a Dolnoslezská turistická organizace Wroclaw. Hlavním cílem projektu je zefektivnění a posílení propagace hradů a zámků na území České republiky i Polska.

Území všech partnerů je koncentrací hradů a zámků ojedinělé. Do projektu se zapojilo 25 objektů z české a 16 z polské strany. Přímo z Orlických hor a Podorlicka se pak jedná o 13 hradů a zámků – zámky Častolovice, Doudleby nad Orlicí, Nový zámek Kostelec nad Orlicí, Choceň, Kvasiny, Lanškroun, Letohrad, Opočno, Potštejn a Rychnov, hrady Litice a Potštejn a Tvrz Orlice.

Výsledky soutěže byly vyhlášeny v pátek 18.3.2022 na veletrhu Holiday world a Region world v PVA Expo aréně v Praze – Letňanech. Cenu přišel převzít společně s ředitelkou DSVČ Alenou Horákovou také radní Pardubického kraje Alexandr Krejčíř, zodpovědný za cestovní ruchu. Ten k produktu dodává: „Díky tomu nám v kraji vzniká komplexní a rozmanitá nabídka s dlouhodobým efektem, která přispívá k prodloužení pobytu návštěvníků. Společný přeshraniční produkt navíc podporuje nejen zatraktivnění turistické nabídky regionu a zvýšení jeho konkurenceschopnosti na trhu cestovního ruchu, ale i vzájemné poznání a posílení vztahu ke krajině a kultuře česko – polského příhraničního regionu ze strany jeho obyvatel.“ Vyhlášení se zúčastnila také ředitelka DS OHP Michaela Janková s projektovou manažerkou Veronikou Dolečkovou z DSVČ.

  

Evropská stezka hradů a zámků na Potštejnské pouti u zámku Potštejn

Destinační společnost Orlické hory a Podorlicko, destinační společnost Východní Čechy a Dolnoslezská turistická organizace se v rámci projektu Hrady a zámky nás spojují, reg. číslo: CZ.11.2.45/0.0/0.0/18_030/0001773, účastnila 18. září prezentační akce na Potštejnské pouti.  

Zámek Potštejn je spojen především s rodem Harbuval Chamaré, který jej za dob baroka nechal vybudovat. Později sňatkem přešel na rod Dobřenských z Dobřenic a těm byl roku 1945 Benešovými dekrety zabaven. Po zdejším působení organizace ROH a několika soukromých majitelů, koupili v roce 2004 velmi poničený zámek manželé Nováčkovi. Ti jej opravili a o dva roky později poprvé zpřístupnili veřejnosti. Zámek je velmi oblíben u dětí díky hraným kostýmovaným prohlídkám s příběhem. Pro ně tu toho mají ale mnohem víc. Ty nejmenší se vydají do kouzelného Pohádkova a objeví v něm deset pohádkových příběhů. Větší děti od 6 let nadchne Bubákov – zámecké sklepení plné tajemných duchů historických postav, vyprávějících příběh z potštejnské minulosti. Projděte se pečlivě upravenou růžovou zahradou, na kterou navazuje anglický park s mnoha romantickými zákoutími. Jeden den možná k objevování zdejších krás nepostačí, a tak tu můžete přespat v Zámeckém hotelu. www.zamekpotstejn.cz, @zamekpotstejn

Zámek Potštejn pořádá velice oblíbené hrané vzdělávací prohlídky pro MŠ a ZŠ, hrané prohlídky pro veřejnost a v adventním čase také hranou prohlídku Betlémský příběh. Je také vyhledávaným místem svatebčanů.

Na Potštejnské poutí byla 18. září k vidění pestrá škála stánků s rozmanitými řemeslnými výrobky, cukrovinkami i regionálními potravinami.  

Vytvořený produkt Evropské stezky hradů a zámků byl propagován na společném území všech partnerů projektu, a to v místě jednoho ze zapojených subjektů – zámku Potštejn. Zástupci partnerů prezentovali výstupy projektu – vytvořenou mapu produktu včetně samolepek a webového portálu, jež je nabitý aktuálními informacemi. Propagaci doplnily roll-upy na nichž jsou fotografie všech zapojených hradů a zámků v České republice a Polsku. Návštěvníci, mezi nimiž byli rodiny s dětmi, senioři, aktivní turisté i místní 50+ ocenili propagační materiály všech partnerů, ale hlavně velice zajímavý produkt spojený s cestováním po Východních Čechách s přesahem k našim polským sousedům včetně soutěže, jež probíhá.

https://castlesandpalaces.eu/cs 

Účast na prezentační akci je podpořena z projektu Hrady a zámky nás spojují, reg. číslo: CZ.11.2.45/0.0/0.0/18_030/0001773.

  

 

Evropská stezka hradů a zámků na Dožínkových a pivních slavnostech na zámku Moravská Třebová

Destinační společnost Orlické hory a Podorlicko, destinační společnost Východní Čechy a Dolnoslezská turistická organizace se v rámci projektu Hrady a zámky nás spojují, reg. číslo: CZ.11.2.45/0.0/0.0/18_030/0001773, účastnila 28. srpna prezentační akce na Slámku – Dožínkových a pivních slavnostech na zámku Moravská Třebová.   

Zámek v Moravské Třebové patří díky jedinečnému manýristickému arkádovému nádvoří ze začátku 17. století k nejvýznamnějším renesančním památkám v celé střední Evropě. Zámek byl za Ladislava Velena ze Žerotína jedním z kulturních center Moravy a snoubí se v něm to nejranější a zároveň pozdní období renesance - dokumentuje vývoj renesanční architektury v českých zemích od konce 15. století do počátku 17. století, a proto nechybí v žádné české učebnici dějin umění. K nejvýznamnějším památkám patří renesanční flanderská tapiserie z počátku 16. století, „Ifigenie na Tauridě“. Výjimečné jsou portrétní medailony Ladislava z Boskovic a jeho manželky Magdalény z Dubé a Lipé - ti nechali původně gotický hrad přestavět na renesanční zámek, o čemž svědčí dosud zachovaný portál z roku 1492, který je zároveň nejstarší dochovanou renesanční památkou na sever od Alp. Na nádvoří můžete shlédnout zrestaurovaný soubor šesti slunečních hodin. Zámecké prohlídkové okruhy sestávají z Pokladů Moravské Třebové, expozice Středověká mučírna a alchymistická laboratoř Mistra Bonaciny a dále pak prohlídkové trasy Jak se žilo na venkově. Můžete se těšit na interaktivní trasu a hernu pro děti „Zažít renesanci“. www.zamekmoravskatrebova.cz

Na Dožínkových a pivních slavnostech byly 28. srpna k vidění ukázky lidových řemesel a tradic – kovářství, hrnčířství, košíkářství i zpracování vlny. Pro děti tu byla na nádvoří připravena dvě pohádková představení – Zvířátka a loupežníci a Ošklivé káčátko.   

Vytvořený produkt Evropské stezky hradů a zámků byl propagován na společném území všech partnerů projektu, a to v místě jednoho ze zapojených subjektů – zámku Moravská Třebová.  Zástupci partnerů prezentovali výstupy projektu – vytvořenou mapu produktu včetně samolepek a webového portálu, jež je nabitý aktuálními informacemi. Propagaci doplnily roll-upy na nichž jsou fotografie všech zapojených hradů a zámků v České republice a Polsku. Návštěvníci, mezi nimiž byli rodiny s dětmi, senioři, aktivní turisté i místní 50+ ocenili propagační materiály všech partnerů, ale hlavně velice zajímavý produkt spojený s cestováním po Východních Čechách s přesahem k našim polským sousedům včetně soutěže, jež probíhá.

https://castlesandpalaces.eu/cs 

Účast na prezentační akci je podpořena z projektu Hrady a zámky nás spojují, reg. číslo: CZ.11.2.45/0.0/0.0/18_030/0001773.

   

Evropská stezka hradů a zámků na Farmářských trzích zámku Doudleby nad Orlicí

Destinační společnost Orlické hory a Podorlicko, destinační společnost Východní Čechy a Dolnoslezská turistická organizace se v rámci projektu Hrady a zámky nás spojují, reg. číslo: CZ.11.2.45/0.0/0.0/18_030/0001773, účastnila 15. srpna prezentační akce na Farmářských trzích, jež pořádá zámek Doudleby nad Orlicí.

Historie doudlebského zámku se začala psát v roce 1590, kdy jej rod Bubnů z Litic vybudoval jako své letní lovecké sídlo. V roce 1948 byl na 40 let zestátněn. Koncem 80. let zámek navrátili Eleanoře Dujkové, rozené z Bubna-Litic, a jejímu bratru Adamovi. V současnosti o něj pečuje Eleanořin syn Petr Dujka. Doudleby tedy pouze s krátkou přestávkou v době totality patřily a patří stále jednomu rodu - a to je opravdu výjimečné. Už na první pohled zaujmou ojedinělá sgrafita kobercového vzoru, která nenajdete nikde na světě. A další zajímavosti čekají uvnitř – obrovská raně barokní kamna v hodovním sále, kaple s 27 Madonami na obrazech, Zrcadlový sál, či nástropní malby se skrytými hádankami, tzv. emblémy. Projít se můžete anglickým parkem ve stínu vzrostlých stromů a zavítat za domácími zvířátky na Babiččin dvoreček. Hned vedle v bývalé zámecké sýpce najdete největší soukromé muzeum přírodovědy a venkova v Česku. Jeho částí je i expozice Rok na vsi, kde jsou zobrazeny tradice probíhající během celého roku. www.zamek-doudleby.cz, @zamekdoudleby

Zámek Doudleby nad Orlicí pořádá nespočet výstav, koncertů, přednášek a v adventním čase také hranou prohlídku Vánoce na zámku. Je také vyhledávaným místem svatebčanů. Vyhlášené jsou však každoročně od března do prosince pořádané Farmářské trhy, které jsou velice oblíbené jak u místních, obyvatel z okolí, tak i u turistů. Bohužel s ohledem na pandemii a přísná nařízení se mohl v letošním roce konat první trh až v květnu.

Na Farmářském trhu a řemeslném jarmarku byla 15. srpna k vidění pestrá škála stánků s rozmanitými řemeslnými výrobky, některé si mohli návštěvníci vyzkoušet i vyrobit v dílničkách. Kovář Vojta předvedl svoji zručnost a sílu při práci se železem, paní s kolovrátkem přiblížila předení za našich prababiček a na hrnčířském kruhu si ti šikovnější mohli vytočit hrníček nebo vázičku. Pro dobrou náladu zahrál harmonikář Míra a také jste mohli ochutnat doušek dobrého zámeckého vína v Zámecké konírně.

Vytvořený produkt Evropské stezky hradů a zámků byl propagován na společném území všech partnerů projektu, a to v prostorách jednoho ze zapojených subjektů – zámku Doudleby nad Orlicí. Zástupci partnerů prezentovali výstupy projektu – vytvořenou mapu produktu včetně samolepek a webového portálu, jež je nabitý aktuálními informacemi. Propagaci doplnily roll-upy, na nichž jsou fotografie všech zapojených hradů a zámků v České republice a Polsku. Návštěvníci trhů, mezi nimiž byli rodiny s dětmi, senioři, aktivní turisté i místní 50+, ocenili propagační materiály všech partnerů, ale hlavně velice zajímavý produkt spojený s cestováním po východních Čechách s přesahem k našim polským sousedům, stejně jako soutěž, jež stále probíhá.

https://castlesandpalaces.eu/cs 

Účast na prezentační akci je podpořena z projektu Hrady a zámky nás spojují, reg. číslo: CZ.11.2.45/0.0/0.0/18_030/0001773.

 

Setkání partnerů projektu Hrady a zámky nás spojují v Rychnově nad Kněžnou

Ve čtvrtek 1. 7. 2021 uspořádala Destinační společnost Orlické hory a Podorlicko v Rychnově nad Kněžnou v April hotelu Panorama setkání partnerů česko-polského projektu Hrady a zámky nás spojují, reg. č. CZ.11.2.45/0.0/0.0/18_030/0001773.

Setkání se zúčastnili všichni tři partneři, kteří se na projektu podílejí – vedoucí partner Destinační společnost Východní Čechy, Destinační společnost Orlické hory a Podorlicko a z polské strany Dolnoslezská turistická organizace. Hlavním cílem projektu je vytvoření společného přeshraničního produktu, navázaného na již v Polsku existující Evropskou stezku hradů a zámků, dále zlepšení informovanosti o turistické nabídce území zapojených partnerů i zvýšení návštěvnosti turistických atraktivit.

Na programu setkání byla témata, která se týkala především aktivit, které se pozastavili pandemií. Všichni partneři se shodli, že i přes tuto nepříznivou situaci, jež paralyzovala služby v cestovním ruchu zvládneme aktivity v termínu ukončení projektu do 31.10.2021 dokončit.

Výzva k zapojení do projektu „Hrady a zámky nás spojují“

Destinační společnost Východní Čechy jako vedoucí partner projektu společně s Dolnoslezskou turistickou organizací a Destinační společností Orlické hory a Podorlicko realizují projekt“ Hrady a zámky nás spojují“v rámci česko-polského programu Interreg V A Česká republika – Polsko. Výzva je určena pro objekty, kteří chtějí být součástí inspirativních programů. Inspirativní programy budou dostupné na webových stránkách.

Pro koho je výzva určena?

1. Restaurace, penziony, hotely, rychlé občerstvení, které jsou součástí objektu (viz seznam).

2. Restaurace, penziony, hotely, rychlé občerstvení nacházející se v místě objektu

2. Restaurace, penziony, hotely, rychlé občerstvení vzdálené maximálně 5 km od objektu

 

Další podrobné informace, jak se do projektu zapojit a co vám projekt může nabídnout, objevíte v dokumentu níže.